ישראלבודי
מתחייבים למחירים הזולים ביותר

חזור   ישראלבודי > ישראלבודי > פיתוח גוף-כללי

פיתוח גוף-כללי בפורום זה יהיו שיחות בנושא פיתוח גוף שאינם נכללים בפורומים האחרים

תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
ישן 18-04-07, 16:57   #1
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ברירת מחדל יש כאן חובבי חריף? כתבה טובה מאוד מאתמול

פלפל חריף: כל מה שלא ידעתם ושרף לכם מדי לשאול

אוהבים מאכלים חריפים? חושבים שאתם אלופים באכילת חריף? יש לנו חדשות בשבילכם. יעל גרטי מגישה את מדריך הפלפלים החריפים ומסבירה מהו מדד סקוביל, איפה משיגים פלפלים ורטבים חריפים שיגרמו לכם להבין שעדיין לא טעמתם חריפות מהי, איך מגדלים ומשתמשים בצ'ילי - והכי חשוב? מה עושים כששורף בפה ובעיניים.

יעל גרטי פורסם: 17.04.07, 10:48

אני אוהבת חריף. הבעירה בפה, הריגוש שנשאר בפה שעה ארוכה אחרי הארוחה. אחרי מנה חריפה - אני לא חשה צורך במתוק, מעדיפה להשאר עם הצריבה המרגשת הזו, לחוות אותה עד תומה. חריפות אינה טעם - כי אם כאב. אם נפשט את הדברים נוכל לומר שמי שאוהב חריף אוהב כאב. לא בהכרח כל כאב, כי אם הכאב המסוים הזה, המשחרר אנדורפינים, המסב עונג.

"זה תענוג מזוכיסטי בהחלט", מצהיר חן מַיְזנר (35), עובד מדינה וחובב מושבע של פלפלים חריפים, "זה כאב שהגוף מסתגל אליו. חריפות משפרת את מצב הרוח, עושה היי".

בגיל שנתיים החל מיזנר לאכול חריף, חרף מוצאו האשכנזי. כמי שגדל בנתניה, המשופעת ביוצאי טריפולי, נמשך מיזנר מגיל צעיר לאוכל היותר פיקנטי. "אהבתי להריח את הסנדוויצ'ים הטריפולטאיים", הוא מספר, "את כל המאכלים האדומים-חריפים". היום הוא נוגס בפלפלים חריפים כשהם מחוברים עדיין לשיח. "הוא מכור", מגלה רינת אשתו.

לפני כארבע שנים החל מיזנר לחקור את מסתרי הפלפלים החריפים. הכל התחיל בעקבות בנו הבכור, שלקח זרעי פלפלים מסבו, החל להנביט, לזרוע ולשאול שאלות. כיום הוא מתגאה באוסף זרעים המונה כ- 60 זנים (הנושאים שמות מסתוריים כגון "לשון השטן" ו"כתר הבישוף"), אותם הוא מנביט ושותל בחצר של חמותו, שדווקא מרוצה מהעניין, נוכח הצבע והיופי שמוסיפים הפלפלים לגינתה.

כיוון שלא מצא חומר בנושא בעברית, החליט מיזנר להקים את אתר הפלפלים החריפים הראשון בעברית, השואף להעלות את המודעות לנושא. "בתקווה שיום בהיר אחד ניתן יהיה להשיג אצל הירקן השכונתי הבנרו ופלפלים חריפים אחרים, ממש כמו בחו"ל", חולם מיזנר.

במטבח אמוּן מיזנר על ניקוי הפלפלים, רינת אשתו - על הכנת המטעמים מהם. "קילו רוטב כזה נגמר אצלנו תוך ארבעה ימים", מספרת רינת על הרוטב הכתום-כהה הנפלא שאני טועמת אצלם, המורכב מפלפלים חריפים מסוג הבנרו וקאיין, תפוח עץ, גזר, פפאיה, בצל ומרכיב סודי, שרינת לא מוכנה לגלות מהו.

אחרי טעימה של רטבים חריפים אחדים שהביא מחו"ל, מיזנר מגיש לי את המבחן האמיתי: אכילת פלפל הבנרו-שוקולד מיובש, כמות שהוא. פי בוער, אני נשברת ומבקשת מעט חלב, המקל על הצריבה בפה. "אחרי שמתרגלים", מספרת רינת, "אכילת חריף באמת משפרת את מצב הרוח. כשאתה רגיל לחריף, אוכל בלי חריף נראה לך תפל. כשמתרגלים לחריף לומדים לזהות את הטעמים האחרים".

"אוהבי חריפות הם הרפתקנים", מצהיר מיזנר, "כאלה שאוהבים למתוח את הגבול, לראות עד כמה רחוק ניתן ללכת".
"אני לא הרפתקן ולא ספונטני", סותר יובל נחמקין (38), מורה לאמנות לחימה ויבואן של סכיני מטבח מקצועיות ורטבים חריפים. "אני פשוט נהנה מהכאב", הוא מתוודה, "הצריבה של החריפות גורמת לכאב שמשחרר אנדורפינים, תחושה שקל מאוד להתמכר אליה. בכמויות הגיוניות, זה לא מזיק, אבל אסור להפריז - כל דבר מוגזם אינו בריא".

"ישבתי פעם במסעדת בשר", הוא מספר, "הבאתי איתי רוטב חריף בשם Mega Death, כדי לתבל את הבשר. כשסיימתי לאכול את המנה, ניגבתי עם האצבע, בהיסח הדעת, את הרוטב שנשאר בצלחת - והכנסתי לפה. זה היה כמו גל הדף. חשבתי שאני מקבל התקף לב. מיד הזמנתי בירה ואט אט התאוששתי".

קצת מושגים :
  • קפּסאיצין (Capsaicin) - התרכובת הכימית שמהווה את החומר הפעיל בפלפלים החריפים, כלומר: החומר הגורם לפלפלים להיות חריפים. קפסאיצין מככב גם בתרופות נוירולוגיות ובתרופות להקלה על כאבי שרירים, כאבי גב ואחרים.
  • קפסאיצין-היי (Capsaicin High) - תחושת אופוריה המושגת בעקבות צריכה מוגברת של מזון המכיל קפסאיצין, היות וכאב הצריבה של החריפות גורם לשחרור אנדורפינים (משככי הכאב הטבעיים של הגוף).
  • מדד סקוביל/סקוויל (Scoville) - מדד החריפות של הפלפלים החריפים שפיתח הכימאי האמריקני וילבור סקוביל בשנת 1912. המדד פותח תוך טעימת פלפלים חריפים טחונים שעורבבו עם מי סוכר עד לרמה בה החריפות לא גרמה לצריבה בפה. המספר של כל פלפל, הנקרא Scoville Heat Units (או בקיצור (SHU, מייצג את הכמות הנדרשת בדילולו, עד לרמה בה לא יצרוב יותר. פלפל רגיל, מתוק, (להלן: פלפלת), נמדד באפס סקוביל. פלפל אנהיים, הנקרא גם פלפל ירקן, הוא הפלפל החריף הנמכר במרכולים, נמדד ב-500-1000 סקוביל, פובּלנו נמדד ב-1,000-2,000 סקוביל, חלפניו נמדד ב- 2,500-8,000 סקוביל, הבנרו נמדד ב150,00-300,000 סקוביל וקפסאיצין טהור (קחו כיסא): 15-16 מיליון סקוביל: כנגד טיפה של שמן קפסאיצין טהור יש לצרוך 16 מיליון טיפות מים כדי להפסיק לחוש צריבה בפה.
נשרפתם?</B>

מים לא יסייעו בהקלה על צריבה של חריפות, חלב - כן, שכן קפסאיצין היא מולקולה הידרופובית (דוחה מים) שכמעט ואינה מסיסה במים. כיוון שכך, שתיית מים במטרה להקל על צריבה של חריפות לא תקל כלל, כי אם תסייע בפיזור המולקולות החריפות לחלקי הפה שטרם פגשו אותן.

חלב, לעומת זאת, הוא אמולסיה של טיפות שמן המרחפות במים, המשמשת כמערכת היכולה לקלוט את המולקולה ההידרופובית ולהמיסה באזורים השומניים שלה, וכך להרחיף את החומר, מבלי שיגרום לצריבה נוספת. כלומר: הקפסאיצין מומס בטיפות השומניות שבחלב ומפסיק להיות נגיש לאברי החישה בלשון (או מקטין את עצמת המפגש ביניהם). מאותה סיבה גם חמאה ומיונז עשויים להקל על צריבה של חריפות.

גם משקאות אלכוהוליים, כמו יין, בירה ואחרים, המכילים אתנול, עשויים לסייע בהקלה על הצריבה, שכן אתנול היא מולקולה מסיסה במים - אך מעט הידרופובית - בדומה לקפסאיצין, כך שהמסת קפסאיצין באתנול טובה יותר מהמסת קפסאיצין במים, מה שמפחית מעט את צריבת החריפות, אך עדיין - מוטב לשתות חלב.

"אסור לדחוף לעין את האצבע שהכניסה את החריפות", מזהיר יובל נחמקין, "אפשר לנסות לגרות הַדְמעה, אם באמצעות טיפות עיניים או טיפות הנקראות דמעות מלאכותיות. ניתן לשטוף במים, אך זה לא ממש עוזר. נא לא להבהל אם נוצרת אדמומיות בעיניים - זוהי תגובתם הטבעית של כלי דם בעיניים. בכל מקרה, זה עובר".

"להקלה על עין שנצרבה מפלפל חריף מומלץ להשתמש בחלב", אומר חן מיזנר, "להוציא את אלה הרגישים לחלב, כמובן".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3388028,00.html
ישן 18-04-07, 16:59   #2
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

קיצר לא העתקתי הכל, אבל אחלה כתבה למטורפים על חריף, אני אישית חולה מאוד על רטבים חריפים ופלפלים חריפים.
יש לי עצה טובה לכל הסובלים מתפריטים מסריחים של חיטוב,ועופות עם טעם של מכונת כביסה. שימו טיפה חריף, אבל רוטב חזק במיוחד, ולא תרגישו בכלל את הטעם המגעיל של העוף, (או של כל דבר אחר) אני תמיד עושה את זה, זה פשוט מסדר לי את היום.
הסתכלתי במדד חריפות של הפלפלים מדד סקוויל הזה:
http://www.peppers.co.il/scoville_main.htm

וקניתי רוטב חריף שעשוי מהפלפל הכי חריף שיש בעולם (Habanero)
יש לטבסקו איזה 50 סוגים של רטבים,אבל מצאתי סוג אחד שעשוי מהפלפל הזה, ואני חייב לציין שזה היה פשוט מטורף! ואני בן אדם שלא רגיש בכלל בכלל לחריף. טיפת רוטב מזעזעת אותך בצורה אדירה.. אני עדיין מרגיש את ההנאה מהחריפות האדירה בפה שלי. אני רגיל שטבסקו בדרך כלל לא חריפים כל כל,מעודנים כזה, אבל הסוג הספציפי הזה Habanero היה ממש טוב.
ממליץ לכל מי שסובל מאוכל בלי טעם. (אני במילא שם חריף בהכל לא רק באוכל חסר טעם)
ישן 18-04-07, 17:02   #3
gil-Nissim
חבר פעיל

הסמל האישי שלgil-Nissim

אחי לא נירא לי שמישהו ישב ליקורא את כול זה.
בכל זאת תודה על הכתבה.
ישן 18-04-07, 17:05   #4
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי gil-Nissim
אחי לא נירא לי שמישהו ישב ליקורא את כול זה.
בכל זאת תודה על הכתבה.
מי שמעניין אותו חריף יקרא, מי שלא לא.
ישן 18-04-07, 17:11   #5
gil-Nissim
חבר פעיל

הסמל האישי שלgil-Nissim

ציטוט:
פורסם במקור על ידי OMRI-TURBO
מי שמעניין אותו חריף יקרא, מי שלא לא.
דווקא אני גם אוהב קצת חריף.
פשוט זה יותר מידי ארוך לא משנה.
ישן 18-04-07, 17:03   #6
Nareznoy
Banned

זה לא גורם לך לצריבה חזקה בפה ורצון לשתות כמויות של מים?
Nareznoy מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 17:04   #7
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Nareznoy
זה לא גורם לך לצריבה חזקה בפה ורצון לשתות כמויות של מים?
תקרא את הכתבה בסוף, רשום שם שמים רק עושים את זה יותר גרוע, צריך לשתות חבל כי הוא מפרק את המולקולות של החריף.
אבל בכל אופן אני אוהב את הרגשה הזאת, מתמכרים אליה..
ישן 18-04-07, 17:10   #8
Nareznoy
Banned

ציטוט:
פורסם במקור על ידי OMRI-TURBO
תקרא את הכתבה בסוף, רשום שם שמים רק עושים את זה יותר גרוע, צריך לשתות חבל כי הוא מפרק את המולקולות של החריף.
אבל בכל אופן אני אוהב את הרגשה הזאת, מתמכרים אליה..
מוזר חשבתי שרק מרוקאים אוהבים חריף בכמויות
Nareznoy מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 17:31   #9
DropDead
חבר פעיל

קראתי מעניין
גם אני אוהב חריף אבל אני אוכל חריף ברוב המקרים רק עם בשר כלשהוא אז הקטע עם החלב זו בעיה .. אז אני אוכל טחינה
תמיד ידעתי ששומן מוריד את החריפות
DropDead מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 17:36   #10
OMRI-TURBO
מנהל ראשי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי DropDead
קראתי מעניין
גם אני אוהב חריף אבל אני אוכל חריף ברוב המקרים רק עם בשר כלשהוא אז הקטע עם החלב זו בעיה .. אז אני אוכל טחינה
תמיד ידעתי ששומן מוריד את החריפות
הקטע של החלב זה בטח לממש מטורפים כמו כאלה בכתבה, שוקרעים לעצמם את הצורה כל היום עם הפלפלים..
ישן 18-04-07, 19:53   #11
The Iron Man
חבר פעיל

עומרי אני אוהב חריף!
פעם אחת עשיתי התערבות עם חבר שאני אוכל פלפל קטן בערך בגודל של 3 ס''מ אבל מהרוצחיםם האמת זה הרג אותי אבל אני אוהב לעשות התערבויות על זה חחחחח
ישן 18-04-07, 20:59   #12
Dino Psaras
Banned

כללי:: יו הפנר מה זה מי אני
עוסק ב:: חייל בקרוב

וואלה עומרי אני אוקראיני ואני לא יכול בלי חריף..

אוהב בעיקר אריסה טובה, קטשופ היינץ חריף וצ'יפקות.
Dino Psaras מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:08   #13
keen12
חבר פעיל

גם אני חולה על חריף
הבעיה שלי היא לא בהכנסת החריף לגוף, זה טעים, הבעיה היא כשהחריף יוצא מהגוף.. חחחח.. ומי שאכל דברים חריפים בחיים שלו יבין למה אני מתכוון.
בכל מקרה, אלה לא הרטבים הכי חריפים בעולם, יש רטבים שאנשים מפתחים, היתה עליהם כתבה בידיעות אחרונות..
הכי חריף מביניהם לא זוכר איך קוראים לו אבל היה בו משהו כמו 5.5 מליון מהיחידות סקוביל הזה.. ואני לא צוחק:\.
אם אני ימצא את הכתבה אני יתן פה לינק( למרות שזה היה בעיתון ולא באינטרנט)
בכל מקרה, חשבתי להזמין את אחד הרטבים ולשים לאיזה מורה בקפה.. אבל וויתרתי בסוף
ד"א אני לא אוהב לאכול פלפל חריף ככה, זה נראלי תפל, אני אוהב את החריף על האוכל עצמו.
keen12 מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:10   #14
Leo
חבר ותיק

כללי:: אני אואב תרד
עוסק ב:: סוחר תרד.
שלח הודעה דרך MSN אל Leo

אני ישאר עם הזחוג שלי

Leo מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:20   #15
סוליקו
חבר ותיק (מועמד לחבר VIP)

הסמל האישי שלסוליקו

פחח חחח מגניב עומרי !!
אני חולה על חריף ! והכי כיף לאכול חריף עם פלאפל

באמת חדשת לי הרבה דברים פה חח ! עד עכשי לא הבנתי למה מים לא מקל לי על כלום !
סוליקו מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:42   #16
The Iron Man
חבר פעיל

ציטוט:
פורסם במקור על ידי סוליקו
פחח חחח מגניב עומרי !!
אני חולה על חריף ! והכי כיף לאכול חריף עם פלאפל

באמת חדשת לי הרבה דברים פה חח ! עד עכשי לא הבנתי למה מים לא מקל לי על כלום !
עזוב מים אני שותה קולה ומשקאות מוגזים אחרי חריף :):):):)
ישן 18-04-07, 22:05   #17
סוליקו

הסמל האישי שלסוליקו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי The Iron Man
עזוב מים אני שותה קולה ומשקאות מוגזים אחרי חריף :):):):)

ואייי אתה בדיוק כמוני !! ואז זה עושה שריפה מוזרה בפה חח וזה טובבבב
סוליקו מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 22:07   #18
Jones

הסמל האישי שלJones

עוסק ב:: ברמן

[quote=סוליקו]ואייי אתה בדיוק כמוני !! ואז זה עושה שריפה מוזרה בפה חח וזה טובבבב[/QUOTE

יוצא לך משו מגניב,ואתה יודע מה צריך בשביל להשלים את התמונה???

נרגילה אחי!
Jones מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:43   #19
Jones

הסמל האישי שלJones

עוסק ב:: ברמן

עומרי,אחלה כתבה באמת ותודה שטרחת,קראתי את כל המאמר מסיבה שאני חולה על חריף (אוכל סחוק)ואכן זה העשיר לי לי את הידע בנושא ההידרופוביות של החריף.
Jones מנותק   הגב עם ציטוט
ישן 18-04-07, 21:47   #20
Danielllo
חבר פעיל

לא עובר אצלי ארוחה בפה בלי פלפלים חריפיםם מת על זה מסוגל לאכול עץ של פלפליים...